Fiskus kontroluje, ale są też granice

Fiskus kontroluje, ale są też granice

Kontrola urzędników skarbowych nie może trwać wiecznie. Powinni konkretnie powiedzieć, ile czasu zamierzają badać przedsiębiorcę.
„Prowadzę firmę budowlaną. Ostatnio pojawili się w niej urzędnicy fiskusa. Kontrola trwała dwa tygodnie. Jakie dokumenty urzędnicy powinni okazać, rozpoczynając taką kontrolę? Ile powinna ona trwać? Gdzie mogę odwołać się od jej wyników?” – zapytał w liście do redakcji jeden z czytelników „Pulsu Biznesu”.

Przebieg postępowaniaPo pierwsze, wszczęcie kontroli podatkowej następuje poprzez doręczenie kontrolowanemu przedsiębiorcy upoważnienia do jej przeprowadzenia (wydaje je m.in. naczelnik urzędu skarbowego) oraz okazanie przez kontrolera legitymacji służbowej. Upoważnienie powinno spełniać wymagania zawarte w art. 283 paragraf 2 ordynacji podatkowej, czyli wskazywać zakres kontroli, datę jej rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia.
– Jeśli przedsiębiorca dostrzeże, że upoważnienie nie spełnia tych warunków, ma prawo domagać się unieważnienia wszczęcia kontroli. Takie braki naruszają bowiem zasady postępowania podatkowego – wyjaśnia Michał Wysocki, radca prawny z kancelarii Wysocki i Partnerzy.
Ale uwaga! Jeżeli okoliczności uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli (np. potrzebę zabezpieczenia faktur przed zniszczeniem przez nieuczciwego przedsiębiorcę), urzędnicy mogą ją wszcząć po okazaniu tylko legitymacji służbowej.
– Wówczas, nie później niż trzy dni od rozpoczęcia kontroli, organ podatkowy musi doręczyć kontrolowanemu upoważnienie do jej przeprowadzenia – twierdzi Michał Wysocki.
Po drugie, kontrola powinna zostać zakończona nie później niż w czasie wskazanym w upoważnieniu. O każdym przypadku jej niezakończenia w terminie kontroler musi zawiadomić przedsiębiorcę, podając przyczyny i wskazując nowy termin zakończenia.

Poskarż się
Po trzecie, przebieg kontroli i jej wyniki powinny zostać udokumentowane w protokole. W przypadku stwierdzenia, iż kontrolowany przedsiębiorca naruszył bądź nie dopełnił obowiązków, czyli np. nie zapłacił podatku, nie złożył deklaracji – organ wyda decyzję, w której określi wysokość zobowiązania podatkowego.
– Od tej decyzji służy kontrolowanemu odwołanie. Należy w nim wskazać konkretne zarzuty przeciw decyzji – wyjaśnia Michał Wysocki.
Firmie, która nie zgadza się z zawartymi w protokole ustaleniami, przysługuje – w terminie 14 dni od jego doręczenia – prawo wniesienia zastrzeżeń lub wyjaśnień. Fiskus musi je rozpatrzyć – ma na to również 14 dni od ich otrzymania.

Powrót do listy publikacji

Dodaj komentarz