KRÓTKI SPIS NAŁOŻONYCH DANIN

KRÓTKI SPIS NAŁOŻONYCH DANIN

Ściąga dla przedsiębiorców. Podatki i parapodatki, czyli co zuboży twoją kieszeń. Jeśli nie zapłacisz w terminie podatku,to grożą ci kary finansowe, a nawet więzienie. A obciążeń jest bez liku i łatwo o nich zapomnieć.

Polski biznes ma zbyt wiele obciążeń fiskalnych. Tego zdania są pytani przez nas przedsiębiorcy i ekspert.

–   Zamiast inwestować w rozwój firmy muszą zarobione pieniądze oddać państwu – mówi Aleksander Werner, prawnik z kancelarii Kalwas i wWspólnicy.

Co głównie gryzie przedsiębiorstwa? Poza wszelkimi typowymi obciążeniami, takimi jak podatek od osób prawnych (CIT) czy też podatek od towarów i usług (VAT), muszą one dźwigać na swoich barkach dodatkowe daniny na rzecz państwa.

Różne obciążenia

–    W grę wchodzą różne opłaty za zezwolenia, koncesje czy też podatek od nieruchomości, z atakże konieczność opłat z tytułu ubezpieczenie społecznego – wylicza Michał Wysocki, partner z kancelarii Wysocki i Partnerzy.

Przegląd tych najważniejszych obciążeń fiskalnych publikujemy w ściądze poniżej – zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, iż dotknie ona tylko niektórych kwestii z tej spomplikowanej materii. Po szczegóły najlepiej sięgnąć do konkretnych przepisów. Warto jednak mieć pod ręką prostą wyliczankę przypominającą o podstawowych zobiązaniach przedsiębiorców wobec państwa, fiskusa, gminy itd.

Kary dla niepokornych

Należy także wspomnieć o karach za uchylanie się od płacenia podatków.

–   Po pierwsze są to sankcje finansowe w postaci odsetek od zaległości podatkowych. Obecnie wynoszą one 12,5 proc. w stosunku rocznym. Po drugie, za uchylanie się od płacenia podatków sąd może nałożyć karę pieniężną od 300zł. do ponad 8 mln zł. W najbardziej drastycznych przypadkach przepisy przewidują karę pozbawienia wolności do 3 lat – mówi Robert Krasnodębski, radca prawny z kaneclarii Weil, Gotshal and Manges.

Albert Stawiszyński PB    a.stawiszynski@ pb.pl (022) 334-20-53

SZUKAJ  WIĘCEJ

Szczegółowe informacje na temat rodzaju podatków w Polsce i zasad ich wnoszenia są zamieszczone na stronie internetowej www.infoobywatel.gov.pl  oraz www.mf.gov.pl  Treść ustaw podatkowych dostępna jest na stronie „Pulsu Biznesu” (www.pb.pl)

NIE ZAPOMNIEJ ZAPŁACIĆ

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Dotyczy przedsiębiorców nie będących osobami fizycznymi (m.in.osób prawnych, spółek), podatkowych grup kapitałowych (składają się z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego).

Powrót do listy publikacji

Dodaj komentarz