Masz wyrok sądu? Jeśli tak, to powinieneś iść z nim do komornika. Przepisy ograniczają cię jednak w jego wyborze.
Klub Le Madame działał przez dwa lata na warszawskiej Starówce, z czego ponad rok trwał spór między jego właścicielami a władzami Warszawy. Te ostatnie zarzuciły klubowi, że wynajmował lokal od firmy Eureka, która nie miała prawa rozporządzać kamienicą. Ratusz wygral z Eureką proces i umowę z Le Madame uznał za nieważną, klub nie płacił też czynszu. Pod koniec marca do klubu wszedł komornik z decyzją sądu o eksmisji. Jednak bywalcy lokalu okupowali to miejsce i dopiero druga interwencja komornika się udała.
Właściwa droga
Czy wszystkie interwencje tak wyglądają?
– Nie. To skrajna sytuacja, z dużymi emocjami po stronie właścicieli lokalu i władz miasta – mówi jeden z warszawskich komorników.Całe szczęście, bo gdyby takie były reguły, to przedsiębiorcy wierzyciele jeszcze częściej mieliby kłopoty ze skuteczną egzekucją. Jej kwestie reguluje kodeks postępowania cywilnego oraz ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.
Jak więc powinna ona wyglądać .Dla czytelników przygotowalśmy obok informacje, jakie kolejne kroki trzeba zrobić, aby odzyskć swój dług.
Propozycje zmian
Usprawnieniu egzekucji należności mają służyć rządowe zmiany w ustawie o komomikach:
Na czym one polegają? Na przykład proponuje się odejście od zasady, że w jednym rewirze może działać tylko jeden komornik. Dzięki temu rozwiązaniu wierzyciele moglIby wybierać komornika, co zwiększyłoby konkurencyjność’ między nimi na rynku Rewir komorniczy obejmuje obszar właściwości Sądu rejonowego, część tego obszaru lub obszar wlaściwości kilku sądów rejonowych.
Warto dodać, że obecnie wierzyciel ma prawo wyboru komornika jedynie w granicach właściwości sądu apelacyjnego.
Albert Stawiszyski PB\ a.stawiszynski@pb.pl 022 333 98 58
CO MUSISZ ZROBIĆ, ŻEBY ODZYSKAĆ DŁUG
TYTUŁ W ORYGINALE Składając wnlosek o wszczęcie egzekucji, wierzyciel powinlen do niego dołączyć tytul wykonawczy w oryginale – wyjaśnia Michał Wysocki, radca prawny z kancelarii Wysocki i Partnerzy.
KROK 1
Klauzuka wykonalności
Podatawę egzekucji stanowi tytul wykonawczy. Jest nim tytut egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności- tłumaczy Michał Wysocki, radca prawny. 0 nadanle tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności wierzyciel zwracą sIę do wlaściwego sądu. Chybe że sqd z urzędu nadał tytułowi egzekucyjnemu tę klauzulę. Dzieje się tak, gdy postępowanie sądowe wszczęto z urzędu albo gdy został wydany nakaz zapłaty. Uzyskanie przez przedsiębiorcę korzystnego wyroku zasądzajqcego to dopiero połowa sukcesu. Dłużnik może kilkakrotnie zmienić adres swojej siedziby, czy utworzyć nowy podmiot, do którego przerzuci część swojego majqtku – mówi Wojciech Ostrowski, radca prawny w kancelaii Rachelski & Wspólnicy.
KROK 2
Wniosek do komornika
Po nadaniu przez sąd tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności wierzyciel musi zlożyć wniosek do właściwego komornika.
– Do tego, w którego rewirze mieszka dłużnik, jeśli jest osobą fizyczną, lub ma siedzibę,jeśli to osoba prawna – wyjaśnia Michał Wysocki.
Co należy wykazać we wniosku? Przede wszystkim śwladczenia, które mają być spełnione, czyli należność główną (na przykład 100 tys. zt od niezapłaconej faktury), oraz odsetki. Trzeba podać ich wysokość oraz datę, od której należy je liczyć.
KROK 3
Sposób egzekucji
We wniosku do komornika wierzyciel powinien wykazać sposób egzekucji. W jednym wniosku można wskazać kilka metod przeciw temu samemu dlużnikowi, ale powinno się zastosować najmniej uciążliwą.
W ramach egzekucji świadczeń pieniężnych przewiduje się egzekucję na przyklad z ruchomoścf, wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, ułamkowej części nieruchomości oraz statków morskich. Jeśli chodzi o świadczenia niepieniężne wyróżnia się egzekucję polegającą na:
odebraniu świadczenia od dłużnika i wydaniu go wierzycielowi,
spełnieniu świadczenia przez wierzyciela na koszt dłużnlka.
zastosowaniu wobec dłużnika środków przymusu w postaci grzywny z zamianą na areszt.
KROK 4
Wszczęcie postępowania
Jesli wniosek spełnia wymogi formalne, to komornik ma 21 dni od jego wpłynięcia na podjęcie czynności, m.in. na doręczenie dłużnikowi zawiadomienia o postępowaniu z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji.
Komornik może uzależnić wszczęcie wgzekucji od uiszczenia zaliczki przez wierzyciela na pokrycie wydatków – dodaje Michał Wysocki.
Jesli komornik podejmuje nieuzasadnione czynności lub działa niezgodnie z prawem, to wierzycielowi i dłużnikowi przysługuje skarga do sądu rejonowego.
KROK 5
Koszty egzekucji
Dłużnik ponosi niezbędne i celowe koszty egzekucji – mówi Michał Wysocki.
Zalicza się do nich: koszty sądowe oraz opłaty i wydatki pobrane przez komornika, równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa, koszty przejazdu wierzyciela i jego pełnomocnika ( nie obejmuje to adwokatów i radców prawnych )w związku ze stawiennictwem, wynagrodzenie i wydatki jednego adwokata bądź radcy prawnego.
Za prowadzenie egzekucji komornik pobiera opłatę w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia, ale jej górna granica nie może przekroczyć trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ( około 60 tys. zł. ).
Sąd w uzasadnionych przypadkach ma prawo zmniejszyć wysokość opłaty.
KROK 6
Zakończenie postępowania
W razie częściowego zaspokojenia wierzyciela, komornik powinien zamieścić o tym odpowiednią wzmiankę na tytule wykonawczym i zwrócić tytuł egzekucyjny wierzycielowi. Jeśli zaś uda się doprowadzić do całkowitego spełnienia świadczenia, to komornik zatrzymuje tytuł wykonawczy w aktach.