ZAKAZ KONKURENCJI W PRAWIE PRACY

ZAKAZ KONKURENCJI W PRAWIE PRACY

Spory sądowe między menedżerami i byłymi pracodawcami często dotyczą zakazu konkurencji.

Konkrety:
W umowie o zakazie konkurencji należy określić jego okres i wysokość odszkodowania – mówi Michał Wysocki

Tylko odszkodowanie

– Najczęściej stosuje się go wobec osób na wysokich stanowiskach z dostępem do pla­nów, strategii – mowi Michał Wysocki, radca prawny z kan­celarii Wysocki i Partnerzy.
Takie rozwiązanie daje pra­codawcy korzyści związane z wymuszeniem lojalności od byłego pracownika, zaś pracow- nikowi gwarantuje odszkodo­wanie (przez czas obowiązywa­nia zakazu konkurencji) w wy­sokości co najmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez niego przed zakończe­niem pracy w firmie. Odszkodo­wanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. Te i inne szczegóły zakazu konkurencji muszą być zawarte w umowie.
– Umowa taka powin­na mieć formę pisemną. W in­nym przypadku będzie niewż­na – dodaje Michał Wysocki.

Kiedy ustaje

Zakaz konkurencji po zakonńczeniu pracy w firmie praesta­je obowiązywać przed upły­wem określonego w nim ter­minu w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się praco­dawcy z obowiązku wypłaty byłemu pracownikowi odszko­dowania.
A czy pracownik może sam skrócić czas trwania zakazu? Tak. Ale pod warunkiem że strony przewidziały taką możli­wość w umowie.
Od zakaz6w konkurencji w prawie pracy należy odróż­nić inne tego typu zakazy, np. w umowach franczyzowych czy agencyjnych, które nie są obarczone wymaganiami przewidzianymi w przepisach kodeksu pracy.

Powrót do listy publikacji

Dodaj komentarz